Manuelna terapija
Manuelne terapije su bezbolne, sigurne tehnike lečenja koje sprovodi terapeut. Korišćenjem specijalnih, manuelnih testova i određenih dijagnostičkih metoda uspostavlja se dijagnoza. Nakon toga, manuelnim tehnikama se tretiraju meka tkiva i koštane strukture u cilju smanjenja bola i vraćanja obima pokreta. Terapeut može da koristi pokrete mobilizacije ili da uradi manipulaciju zglobova. Manuelne tehnike koje sprovodimo u ordinaciji su Mulligan (Maligan), Maitland (Mejtland), Kraniosakralna tehnika, tehnike za lečenje vrtoglavice i glavobolje. Pročitajte više o ovim tehnikama na linkovima dole...

Mulligan concept
Tehnika spinalne mobilizacije i tehnika za periferne zglobove udružene sa pokretom pacijenta!
Šta je Mulligan?
Mulligan koncept predstavlja manuelnu terapijsku tehniku koja integriše mobilizaciju sa pokretom. Osnovala ju je Brian Mulligan sedamdesetih godina XX veka. On je zaključio da povrede i istegnuća mogu biti rezultat manjih promena položaja i samih struktura zgloba, što može uzrokovati smanjenu pokretljivost i neretko bolnu osetljivost zgloba. Jednostavno i efikasno rešenje podrazumeva primenu bezbolnih repozicionih tehnika, vraćanje površina u idealnu poziciju. Na taj način obezbeđujemo bezbolno kretanje i olakšavamo smanjeno klizanje ostećenog zgloba. Kao rezultat, dobijamo smanjenje ili potpuni gubitak bola i potpuno vraćamo funkciju zgloba.
Ovom terapijskom tehnikom mogu se tretirati svi zglobovi, kako periferni, tako i ceo kičmeni stub. Tehnika je usredsređena na površine fasetnih zglobova. Glavni temelj koncepta spinalnog tretmana su pasivna oscilatorna mobilizacija i asistirana mobilizacija sa aktivnim pokretom.
Kako se primenjuje Mulligan?
Mulligan manuelna terapija se primenjuje u stojećem, sedećem ili ležećem položaju pacijenta, u zavisnosti od najizraženijih i najintenzivnijih simptoma u ovim položajima. Terapeut primenjuje mobilizaciju koju kombinuje sa aktivnim, pasivnim fiziološkim pokretom i pasivnim pokretom sa dodatnim opterećenjem do krajnje amplitude. Primena ove tehnike, kada je indikovana i kada se pravilno izvodi, jeste potpuno bezbolna, što nam na jednostavan način ukazuje da smo na pravom putu i može dovesti do trenutnog poboljšanja.
Maitland concept
Šta je Mejtland?
Mejtland tehnika je manuelna tehnika. To je koncept koji uključuje veliki broj specifičnih neuro-mišićno-skeletnih testova pomoću kojih se dolazi do preciznog, jasnog zaključka (diferencijacije) odakle, odnosno iz koje strukture, potiče problem i samim tim olakšava rešavanje bolnog stanja. Jedinstveno kliničko rezonovanje po Mejtlandu stavlja ovu tehniku među najbolje i najcenjenije tehnike u svetu. Koristi se i u dijagnostikovanju i u lečenju bolnih stanja.
Kako se sprovodi terapija?
Nakon sprovedenih testova za određeni segment koji treba tretirati, pacijent se postavlja u adekvatan položaj, a terapeut sprovodi tehnike mobilizacije (sitni pokreti) pritom vodeći računa o jačini pritiska, pravcu delovanja, dužini trajanja tog pritiska na zglob, amplitudi pokreta i broju ponavljanja. Pokreti su fini, bezbolni i precizno određeni. Ovakva terapija ima za cilj rasterećenje tretiranog segmenta, obezboljavanje i povećanje pokretljivosti.
Kome je Mejtland terapija namenjena?
Mejtland terapija ima široku primenu. Ono što je izdvaja od drugih tehnika jeste što se može sprovoditi i kod pacijenata sa akutnim i kod pacijenata sa hroničnim stanjem. Terapija se određuje individualno, prema svakom pacijentu u zavisnosti od problema koji je tokom testiranja uočen. Odlični rezultati ove tehnike se dobijaju i kod najkomplikovanijih stanja i najosetljivijih pacijenata. Ovom tehnikom utičemo na različite probleme kičmenog stuba i na probleme u perifernim zglobovima. Vrlo često se dešava da pacijenti koji misle da im je potrebna masaža, jer osećaju napetost u vratnom i torakalnom delu, završe na terapeutskom stolu i oduševe se rezultatima Mejtland manuelne tehnike.
Kraniosakralna Terapija (CST)
Kraniosakralna terapija je nežna, ali izuzetno efikasna manuelna metoda koja pomaže u oslobađanju stresa, smanjenju bola i jačanju imunološkog sistema. Ova tehnika omogućava telu da se samokoriguje, poboljšavajući funkcionalnost nervnog sistema i doprinosi sveopštem boljem zdravlju.
Šta je Kraniosakralna terapija (CST)?
Kraniosakralna terapija (CST) je specifična manuelna tehnika koja tretira membrane i cerebrospinalnu tečnost koja okružuje mozak i kičmenu moždinu. Cerebrospinalna tečnost ima ključnu funkciju u zaštiti mozga i kičmene moždine, njihovo ishranjivanje, ali i uklanjanje otpada iz tih vitalnih struktura. Ovu tehniku je osmislio dr. Džon E. Upledger, osteopatski lekar i profesor biomehanike, tokom osamdesetih godina u SAD-u.
Kako funkcioniše Kraniosakralna terapija?
Ova tehnika koristi nežne dodire kako bi se poboljšao protok cerebrospinalne tečnosti, omogućavajući prirodnu samokorekciju nervnog sistema. Pomaže u smanjenju bola i stresa, poboljšava imuni sistem, ali i omogućava bolji protok informacija kroz nervne kanale. Kraniosakralna terapija je poznata po svojoj efikasnosti u tretmanu širokog spektra stanja povezanih sa nervnim sistemom, uključujući hronični bol, migrene, stres, anksioznost i mnoge druge.
Za koga je namenjena Kraniosakralna terapija?
Zbog svoje nežnosti i sigurnosti, ova terapija je pogodna za osobe svih uzrasta, uključujući i decu. Tretman traje do sat vremena, a može se koristiti kao samostalna metoda ili u kombinaciji sa drugim terapijama kako bi se postigao maksimalan terapeutski efekat. Terapija je često duboko opuštajuća, stvarajući osećaj topline ili blagog pulsiranja u regijama koje terapeut tretira.
Efikasnost i primena Kraniosakralne terapije u Ambulanti Sinergija
U Ambulanti Sinergija, kraniosakralna terapija se primenjuje kao deo sveobuhvatnog pristupa rehabilitaciji i lečenju. Naši terapeuti koriste ovu tehniku kako bi poboljšali prirodni kapacitet tela za samoizlečenje. Terapija pomaže da se telo vrati u balans, smanjuje bol i stres, a pacijentima pruža osećaj blagostanja i unutrašnjeg mira.